Skip to content

155 Hillside Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block16
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,700
48%
Improvement Value:$177,400
52%
Total Assessment$344,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+2.0%
2024$7,512+1.6%
2023$7,396+0.1%
2022$7,392+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953