Skip to content

47-53 S. 20th St.

Irvington, NJ 07111

Church/Charitable

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block172
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCHURCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
19%
Improvement Value:$822,000
81%
Total Assessment$1,018,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$16,318-0.6%
2016$16,417+34.4%
2015$12,215+3.3%
2014$11,829+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,000

To:

DeedBook 12408, Page 3700