Skip to content

580 21st St.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block172
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUS/FD/WHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
20%
Improvement Value:$910,500
80%
Total Assessment$1,141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,289+2.0%
2024$23,810+1.5%
2023$23,450+0.1%
2022$23,427+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

To:

DeedBook 20211, Page 30976