Skip to content

68 Coit St.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block203
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionIND.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
16%
Improvement Value:$910,000
84%
Total Assessment$1,081,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,189+2.0%
2024$16,850+1.5%
2023$16,595+0.1%
2022$16,579+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 12337, Page 5087