Skip to content

305 Nye Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block174
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,700
41%
Improvement Value:$203,500
59%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+2.0%
2024$6,249+1.6%
2023$6,152+0.1%
2022$6,149+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908