Skip to content

109 Washington Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block87
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
46%
Improvement Value:$134,400
54%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+2.0%
2024$5,812+1.6%
2023$5,722+0.1%
2022$5,719+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6372, Page 355

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6264, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1912