Skip to content

149 Shaw Ave.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block181
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
32%
Improvement Value:$401,900
68%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,283+2.0%
2024$14,001+1.5%
2023$13,790+0.1%
2022$13,776+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0