Skip to content

81 Norwood Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 10, 2001

Property Information

Block194
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,300
49%
Improvement Value:$142,400
51%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,538+2.0%
2024$6,407+1.6%
2023$6,308+0.1%
2022$6,305+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 5840, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1953