Skip to content

307 Coit St.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$2,650,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block196
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionIND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
59%
Improvement Value:$76,400
41%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,227+2.0%
2024$11,986+1.5%
2023$11,805+0.1%
2022$11,793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,650,000

To:

DeedBook 20240, Page 42562