Skip to content

7-9 Norwood Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block197
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,364
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
24%
Improvement Value:$449,500
76%
Total Assessment$594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,710+84.4%
2024$11,229+1.6%
2023$11,055+0.1%
2022$11,050+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 20230, Page 55210

Property Built

Built

Year Built: 1953