Skip to content

558 Lyons Avenue

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block198.02
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,224
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
17%
Improvement Value:$667,500
83%
Total Assessment$805,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,518+142.0%
2024$8,478+1.6%
2023$8,347+0.1%
2022$8,343+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$820,000

To:

Sq Ft4,224DeedBook 20240, Page 43178

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft4,224DeedBook 20200, Page 88411Recorded9/11/2020

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft4,224DeedBook 20191, Page 12445Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft4,224DeedBook 20191, Page 12444Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5931, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1925