Skip to content

946 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block204
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,959
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
21%
Improvement Value:$409,900
79%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,712+2.0%
2024$14,417+1.6%
2023$14,194+0.1%
2022$14,187+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$267,000
Sq Ft2,965DeedBook 20190, Page 68607Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,965DeedBook 20180, Page 89342Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12260, Page 7657

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12015, Page 5053

Property Built

Built

Year Built: 1905