Skip to content

974 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block204
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,300
29%
Improvement Value:$289,200
71%
Total Assessment$404,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,023+2.0%
2024$5,903+1.6%
2023$5,812+0.1%
2022$5,809+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923