Skip to content

13-15 Beaumont Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block20
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
34%
Improvement Value:$362,300
66%
Total Assessment$552,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,832+2.0%
2024$13,555+1.6%
2023$13,345+0.1%
2022$13,338+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923