Skip to content

466 Nye Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1914

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block219
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,537
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
29%
Improvement Value:$319,600
71%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+2.0%
2024$8,199+1.6%
2023$8,072+0.1%
2022$8,068+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,537DeedBook 12297, Page 1216

Property Built

Built

Year Built: 1914