Skip to content

610 Lyons Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1910

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block226
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
25%
Improvement Value:$370,200
75%
Total Assessment$492,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,009+2.0%
2024$14,709+1.6%
2023$14,481+81.8%
2022$7,966+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,228DeedBook 20210, Page 69718

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 12179, Page 2556

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6176, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1910