Skip to content

68 Bedford Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block236
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage995
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,200
68%
Improvement Value:$82,300
32%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,648+2.0%
2024$4,555+1.6%
2023$4,484+0.1%
2022$4,482+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953