Skip to content

62-64 Bedford Terr

Irvington, NJ 07111

Built 1946

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 13, 2008

Property Information

Block236
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,607
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,100
52%
Improvement Value:$169,800
48%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,370+2.0%
2024$9,182+1.6%
2023$9,040+0.1%
2022$9,036+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5878, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1946