Skip to content

15 Wolf Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block245
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,200
44%
Improvement Value:$274,500
56%
Total Assessment$490,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+2.1%
2024$6,163+1.6%
2023$6,064+0.1%
2022$6,061+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953