Skip to content

65 Quabeck Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block247
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,000
29%
Improvement Value:$421,000
71%
Total Assessment$594,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,918+2.0%
2024$13,640+1.6%
2023$13,429+0.1%
2022$13,422+34.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft2,464DeedBook 20191, Page 22762Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5653, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1927