Skip to content

10 Leslie Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2006

Property Information

Block353
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
32%
Improvement Value:$326,700
68%
Total Assessment$479,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,024+2.0%
2024$10,804+1.6%
2023$10,637+0.1%
2022$10,631+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5814, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1925