Skip to content

84 Sheridan St.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$296,640
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block252
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,300
33%
Improvement Value:$355,500
67%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,588+2.0%
2024$11,357+93.2%
2023$5,877+0.1%
2022$5,874+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$296,640

To:

Sq Ft1,956DeedBook 12067, Page 321

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6230, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1925