Skip to content

86 Sheridan St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2001

Property Information

Block252
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,300
39%
Improvement Value:$270,100
61%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,839+2.0%
2024$7,682+1.6%
2023$7,563+0.1%
2022$7,560+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953