Skip to content

85 Campfield St.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block255
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,400
39%
Improvement Value:$317,200
61%
Total Assessment$522,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,259+59.1%
2024$8,964+1.6%
2023$8,825+0.1%
2022$8,821+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 20240, Page 47586

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5932, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1924