Skip to content

93 Campfield St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
May 2, 2008

Property Information

Block255
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,000
39%
Improvement Value:$290,300
61%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+2.0%
2024$8,751+1.6%
2023$8,616+0.1%
2022$8,611+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 12138, Page 2707

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 12102, Page 8479

Property Built

Built

Year Built: 1923