Skip to content

124 Berkshire Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1900

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block257
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,200
52%
Improvement Value:$173,600
48%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,120+2.0%
2024$6,978+1.6%
2023$6,870+0.1%
2022$6,866+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 6037, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1900