Skip to content

97 Rosehill Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block257
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
38%
Improvement Value:$309,700
62%
Total Assessment$496,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+2.1%
2024$8,860+1.6%
2023$8,719+0.1%
2022$8,714+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953