Skip to content

609-623 Chancellor Ave.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block259
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
DescriptionFACTORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$775,500
45%
Improvement Value:$961,300
55%
Total Assessment$1,736,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,254+2.0%
2024$45,329+1.6%
2023$44,627+0.1%
2022$44,605+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$935,000

To:

DeedBook 12315, Page 2198