Skip to content

145 40th Street

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$1,532,000
Last Sale Date
Jun 6, 2003

Property Information

Block363.01
Lot1.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUSTRIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,079,500
32%
Improvement Value:$2,259,800
68%
Total Assessment$3,339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,758+2.0%
2024$85,022+1.6%
2023$83,706+0.1%
2022$83,664+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,532,000

To:

DeedBook 5975, Page 158