Skip to content

1256 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block25
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3FAM/STR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,300
28%
Improvement Value:$255,900
72%
Total Assessment$357,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+2.0%
2024$12,407+1.6%
2023$12,215+0.1%
2022$12,209+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 20240, Page 74765

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 3712Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 6147, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1917