Skip to content

360-366 Union Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block253
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
DescriptionSERV/GARG/LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
60%
Improvement Value:$172,800
40%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,534+2.0%
2024$13,263+1.6%
2023$13,058+0.1%
2022$13,052+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 12452, Page 2320Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12162, Page 6534

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4900, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1928