Skip to content

47 W. Stratford Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block271
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,600
49%
Improvement Value:$154,700
51%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,761+2.0%
2024$6,626+1.6%
2023$6,523+0.1%
2022$6,520+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926