Skip to content

83 Grant Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block28
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
30%
Improvement Value:$336,700
70%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+2.0%
2024$8,952+1.6%
2023$8,813+0.1%
2022$8,809+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 12253, Page 8152

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 12167, Page 1808

Property Built

Built

Year Built: 1923