Skip to content

25 Laurel Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block28
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,586
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,600
21%
Improvement Value:$556,500
79%
Total Assessment$703,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,925+2.0%
2024$13,646+1.6%
2023$13,435+0.1%
2022$13,428+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12418, Page 1956

Property Built

Built

Year Built: 1922