Skip to content

87 Grant Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1959

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,600
27%
Improvement Value:$386,200
73%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828+2.0%
2024$12,571+1.6%
2023$12,377+0.1%
2022$12,370+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,475DeedBook 20181, Page 2197

Property Built

Built

Year Built: 1959