Skip to content

18-20 Elmwood Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block28
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2STRS/5APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
26%
Improvement Value:$458,800
74%
Total Assessment$623,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,060+2.0%
2024$19,658+1.6%
2023$19,354+0.1%
2022$19,344+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6081, Page 272