Skip to content

684 Lyons Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block266
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,639
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,500
23%
Improvement Value:$424,500
77%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,299+2.0%
2024$10,093+1.6%
2023$9,937+0.1%
2022$9,932+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 12000, Page 2681

Property Built

Built

Year Built: 1924