Skip to content

20 Mc Gotty Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1939

Last Sale Date
Sep 15, 2014

Property Information

Block293
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,200
47%
Improvement Value:$140,600
53%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+2.0%
2024$7,330+1.6%
2023$7,217+0.1%
2022$7,213+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1939