Skip to content

12 Mc Gotty Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1938

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 26, 2015

Property Information

Block293
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
36%
Improvement Value:$220,900
64%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,646+2.0%
2024$10,433+1.6%
2023$10,272+0.1%
2022$10,267+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12537, Page 5521

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5861, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1938