Skip to content

595 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block29
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,537
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,900
43%
Improvement Value:$161,900
57%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+2.0%
2024$7,081+1.6%
2023$6,972+0.1%
2022$6,968+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6069, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1923