Skip to content

18 Chapman Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block30
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,600
46%
Improvement Value:$211,200
54%
Total Assessment$391,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,490+2.0%
2024$8,320+1.6%
2023$8,191+0.1%
2022$8,187+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6054, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1953