Skip to content

15-17 Orchard Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1952

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block313
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$354,000
69%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,237+2.0%
2024$10,033+1.6%
2023$9,877+0.1%
2022$9,872+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,108DeedBook 20160, Page 31534

Property Built

Built

Year Built: 1952