Skip to content

66 Mill Rd.

Irvington, NJ 07111

Built 1922

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block313
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
35%
Improvement Value:$257,500
65%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+2.0%
2024$7,427+1.6%
2023$7,312+0.1%
2022$7,309+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,674DeedBook 6211, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1922