Skip to content

52 Glorieux St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block317
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
54%
Improvement Value:$146,600
46%
Total Assessment$318,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+2.0%
2024$8,132+1.6%
2023$8,006+0.1%
2022$8,002+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 20240, Page 71986

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5711, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1953