Skip to content

932 Chancellor Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block353
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
32%
Improvement Value:$265,000
68%
Total Assessment$392,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,284+2.0%
2024$13,998+89.3%
2023$7,396+0.1%
2022$7,392+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20220, Page 6349

Property Built

Built

Year Built: 1953