Skip to content

270 Nesbit Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block317
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
25%
Improvement Value:$367,100
75%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,495+2.0%
2024$11,265+1.6%
2023$11,091+0.1%
2022$11,085+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953