Skip to content

16 Feiner Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2003

Property Information

Block320
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,600
37%
Improvement Value:$280,500
63%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,467+2.0%
2024$10,257+1.6%
2023$10,099+0.1%
2022$10,093+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953