Skip to content

310-12 Nesbit Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block321
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
35%
Improvement Value:$298,400
65%
Total Assessment$460,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+2.0%
2024$10,585+1.6%
2023$10,421+0.1%
2022$10,416+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954