Skip to content

12 Tremont St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block32
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,877
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,800
27%
Improvement Value:$374,500
73%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,919+2.0%
2024$10,701+1.6%
2023$10,535+0.1%
2022$10,530+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953