Skip to content

1288-1290 Clinton Ave.

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 8, 2011

Property Information

Block32
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description12 APTS
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
44%
Improvement Value:$540,600
56%
Total Assessment$960,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,887+2.0%
2024$27,329+1.6%
2023$26,906+0.1%
2022$26,892+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

DeedBook 12328, Page 3662

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5926, Page 416